CL1200M-A Holzprofi woodturning lathe
Article Nr:7-CL1200M-A
EAN:48057426477380
Standardequipment:
Drillchuck 16 mm
Arbor with external taper 16 mm
life centre 20 mm
4-side grab chuck 40 mm
4-side grab chuck 20 mm
face plate 200 mm
Tongue chuck 40 mm
copying knife 16x16 mm
Tool rest, protective shield, clamping lever, retaining stud, milling- dividing attachment
Price: CHF 4’390.00in production
Drechselbank Holzprofi CL1200M - A m. Kopiervorschub - DRECHSELBANK
Distance between centers 1200 mm
Center height 215 mm
Spindle thread M33 DIN 800
Spindle cone MT2
Tailstock cone MT2
tail spindle travel 140 mm
Drill chuck 16 mm
Spindel speeds 500/1000/2000/2800 rpm
Motorpower 1,5 kW (1,1 kW S1)
Voltage 400 V