FW28-80/80/30A spiral jointing cutter head
Article Nr:FW28-80/80/30A
EAN:48057599885636
Holzprofi spiral jointing cutter head in Swiss premium quality.
Tool body is made from a special light alloy composition.
The surface is hard-anodized
The clamped knives (14x14x2mm) are made from high-quality steel with four cutting edges each.
Dimensions: 80 mm x 80 mm with 30 mm hole
Speed range 8000 - 12000 rpm
Suitable for manual feed (MAN)
Delivery in wooden box.
Price: CHF 236.50in production
Spiralfügefräser Holzprofi 80/80/30mm, Nr.28 - Holzprofi Austria
Durchmesser:80 mm
Breite:80 mm
Bohrung:30 mm
Drehzahlbereich:8000-12000 U/min
Messerkanten:14 x 14 x 2 mm, 4 verwendbare Schneidkanten